Usługi
Kinesiology taping
Kinesiology Taping to jedyna metoda rehabilitacji, która działa cały czas, pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra k-active tape. Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu, w efekcie zapobiega powstawaniu patologii, a prowadzi do przywrócenia i zachowania prawidłowej funkcji organizmu.
Stosowanie Kinesiology Taping jest w 100% bezpieczne i nie przeszkadza w codziennym życiu. Około 20 minut po przyklejeniu plastra przestajemy odczuwać jego obecność na ciele. Osoba z przyklejonym plastrem może biegać, skakać, a nawet pływać..
Każda aplikacja poprzedzona jest badaniem i oceną układu mięśniowo-powięziowego oraz kostnego. Nie opiera się na gotowych szablonach dla poszczególnych dysfunkcji. Kinesiology Taping jest najbardziej rozwiniętą i stale dynamicznie się rozwijającą odmianą terapii z użyciem plastra. Ważne jest aby każdorazowo plaster aplikowała osoba przeszkolona w tym kierunku, najlepiej magister fizjoterapii po szkoleniu z Kinesiology Tapingu. Osoba po ukończeniu przeszkolenia zna wszystkie wskazania, przeciwwskazania, właściwości plastra, możliwości terapeutyczne metody, dużą ilość technik i sposoby naklejenia plastra. Techniki przyklejania różnią się sposobem aplikacji plastra na skórze pacjenta (miejsce, sposób cięcia, stopień rozciągnięcia plastra, rozciągnięcie powierzchni skóry).
Plaster Kinesiology Taping ma nieograniczone zastosowanie. Poniżej przedstawiono najczęstsze zastosowanie plastra:
» ból kręgosłupa,
» ostroga piętowa,
» kolano skoczka,
» łokieć tenisisty/golfisty,
» bolesny bark,
» naderwanie mięśni lub więzadeł,
» w stanach po operacjach,
» urazy żeber,
» zapalenie ścięgna Achillesa,
» skręcenia / zwichnięcia stawu kolanowego/ kostki,
» obrzęki i wysięki,
» siniaki,
» blizny,
» wiele innych…
Ćwiczenia indywidualne wg koncepcji PNF
PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) - w tłumaczeniu torowanie nerwowo-mięśniowe. Ćwiczeni mają na celu zwiększyć siłę mięśni i zakres dotychczasowych ruchów pacjenta. Podstawowym celem jest praca nad funkcjami stawów i mięśni. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. PNF wykorzystuje w terapii najsprawniejsze rejony ciała do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych, bądź uszkodzonych. Istotą metody PNF jest maksymalne pobudzenie ekster- i proprioreceptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej, w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym.
Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego, czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze.
Terapia metodą PNF postrzega pacjenta całościowo. Nie ogranicza się tylko do pracy z niesprawną częścią ciała, ale wykorzystuje w terapii również zdrowe regiony ciała. Jest bezbolesna, wysoce edukująca pacjenta i skuteczna.
Korzyści z leczenia metodą PNF to:
» metoda przyjazna dla pacjenta - oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętości chorego,
» wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką,
» możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji - zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji,
» wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na wspólnym planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w domu,
» niewielkie wymagania sprzętowe,
» duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych działań.
Przeciwskazania do stosowania metody PNF:
Nie stwierdzono !!!
Kinetic Control
Podstawowym założeniem metody Kinetic Control jest odnalezienie i identyfikacja nieprawidłowego wzorca ruchu. To innowacyjna i niezwykle skuteczna metoda terapii bólu stawów i kręgosłupa, ponieważ nie leczy objawów i skutków zaburzeń biomechanicznych, lecz przyczynę wywołującą dolegliwości.
Prekursorem metody Kinetic Control był Marc Comerford, który w swoich pracach opisywał wzorce ruchu, a także nowy model oceny i analizy funkcjonalnej pracy mięśni. Na podwalinach, które stworzył możliwe stało się rozróżnienie tego co jest prawidłowym ruchem, co kompensacją, a co nieprawidłową adaptacją. Przyjrzenie się zależnościom pomiędzy zakresem i kontrolą ruchu np. podczas wykonywania skłonu, pozwala znaleźć odpowiedź na wcześniej pojawiające się pytania, a także określić priorytety w terapii.
Ciało człowieka zna rozmaite metody wykonywania ruchu – nie istnieje jeden idealny sposób poruszania się. Idealny wzorzec ruchu możemy zaobserwować wówczas, gdy ciało pracuje efektywnie, a siły, które generuje rozkładają się tak, aby zminimalizować obciążenia wynikające z codziennych aktywności, pracy zawodowej, czy z uprawiana sportu.
Zintegrowany mechanizm pracy układów stawowych, mięśniowo – powięziowych, nerwowych i łącznotkankowych pozwala cieszyć się sprawnością przez wiele lat życia, nie wywołując dolegliwości bólowych. Jednak jeśli dzieje się inaczej i ból stał się nieodłącznym towarzyszem Twoich działań, prawdopodobnie i u Ciebie występują błędy motoryczne, które mają bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy.
Niekontrolowany ruch stanowi jedną z istotnych przyczyn pojawienia się bólu, dysfunkcji, nawrotów i ograniczeń, to, że to on jest przyczyną, a nie konsekwencją zmian, jest dobrze ugruntowane naukowo.
Dzięki terapii metodą Kinetic Control nauczysz się jak optymalizować ruch, kontrolować go i poprawić jego jakość, aby zminimalizować ryzyko powtórnych przeciążeń i nawrotów dolegliwości. Kinetic Control to system kompleksowej diagnostyki i reedukacji motorycznej, który nie zakłada wykluczenia innych interwencji terapeutycznych, wspomaga leczenie zaburzeń mięśniowo – szkieletowych.
Reedukacja wzorców ruchowych jest szczególnie polecana dla sportowców, osób aktywnych i pracujących fizycznie, a także dla tych, którzy odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów.
Terapia Manualna dr Andrzeja Rakowskiego
Terapia Manualna Rakowskiego to nowoczesny, holistyczny i medyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w których następstwie pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej w postaci bólu. Terapia manualna, bo dotyczy narządu ruchu. Holistyczna, bo widzi człowieka całościowo. W swojej koncepcji traktuje nierozdzielnie duchowość i fizyczność. Zatem w terapii uwzględnia wpływ stresu na ciało i odwrotnie. W zabiegach stosuje się bezpieczne i niezwykle skuteczne techniki ręczne (dawniej nazywane “nastawianiem” kręgosłupa) oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy. System ten leczy chorego człowieka, CAŁEGO CZŁOWIEKA, a nie bolący fragment ciała.
Przeciwwskazaniami do terapii nie są:
» wiek,
» zmiany zwyrodnieniowe (pierwotne),
» nadwaga,
» wypuklina.
W zależności od stanu pacjenta stosuję odpowiednie, indywidualne postępowanie.
Medycyna Manualna wg FRSC
Medycyna Manualna wg FRSc – metoda powstała w oparciu o badania kliniczne. Zakłada, że organizm człowieka ma bardzo duże zdolności samoleczenia. Warunkiem niezbędnym dla wykorzystania tych procesów jest prawidłowa praca mechanizmów zapewniających homeostazę. Fundamentem metody jest teoria Pięciu Układów Regulacyjnych (Five Regulatory System Concept).
Układ Regulacyjny (Regulator) to system tkanek, który kontroluje przebieg właściwych sobie procesów. Zapewnia za pomocą specyficznych dla niego bodźców, komunikację w całym organizmie, a szczególności aparacie ruchu. Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania każdego z poszczególnych Regulatorów wiążą się z powstawaniem specyficznych, patologicznych zmian. Pozwoliło to zaobserwować cechy charakterystyczne dla schorzeń, a przez to usystematyzować swoistą diagnostykę. Na podstawie której możliwy jest dobór odpowiednich technik pracy z pacjentem. Zamiast skupiać się na symptomach choroby, medycyna manualna stara się dotrzeć do jej przyczyny. Duża znajomość anatomii i fizjologii w połączeniu z umiejętnością posługiwania się zasadami pięciu układów regulacyjnych pozwala często na spektakularne przywrócenie sprawności organizmu, czasem już podczas pierwszej wizyty. Metoda jest skuteczna w leczeniu m.in.: dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych, bóli o charakterze przeciążeniowym, urazów, kontuzji sportowych, zawrotów i bóli głowy.
Manipulacje powięziowe wg Stecco
Manipulacje powięzi to metoda terapii manualnej, która cechuje się całościowym podejściem do terapii. Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń układu ruchu oraz poprzez połączenia powięziowe pomaga w leczeniu różnego rodzaju dysfunkcji układu trzewnego, jak np. Zespół jelita Drażliwego (IBS) czy napięciowe bóle głowy. Metoda powstała w oparciu o wiedzę anatomiczną, fizjologiczną oraz bogate doświadczenie terapeutyczne twórcy. Innowacyjność manipulacji powięzi przejawia się w tym, że powięź uznana jest za koordynatora ruchu. Różni się to od podejścia stosowanego w klasycznej terapii, gdzie sprowadzano rolę powięzi jedynie do błony będącej opakowaniem dla struktur naszego ciała. Metoda uwzględnia całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Podejście takie sprawia, że poszukiwana jest przyczyna bólu, która może być znacznie oddalona od miejsca manifestacji bólowej. Dzięki temu możemy badać powiązania pomiędzy różnymi patologiami występującymi u pacjenta i stosować zindywidualizowane leczenie, pozwalające całemu systemowi odzyskać fizjologiczną równowagę. Poprzez nacisk na dokładny wywiad, testy ruchomości oraz sprawdzając manualnie napięcie tkanek, możliwe jest ustalenie, co spowodowało i gdzie leży pierwotna dysfunkcja wpływająca na dolegliwości pacjenta. W podejściu terapeutycznym Fascial Manipulation wykorzystuje się obecność szczególnych punktów, które są w stanie wywoływać ból i zaburzać równowagę. Następnie punkty te poddaje się manipulacji "głębokiego masażu”. Ma to na celu przywrócić odpowiednią funkcję w obrębie tkanek, a co za tym idzie zmniejszyć dolegliwości poprzez przywrócenie równowagi.
Manipulacjami powięzi możemy leczyć:
» dolegliwości bólowe aparatu ruchu,
» ograniczenia ruchomości,
» zaburzenia posturalne,
» wady postawy urazy i przeciążenia układu kostno- stawowego i mięśniowego,
» różnego rodzaju czynnościowe zaburzenia układu trzewnego.
Terapia Tkanek głębokich
Techniki stosowane w ramach tego podejścia mają charakter funkcjonalny, użytkowy, czyli skupiają się na efekcie w postaci właściwych nawyków ruchowych.
Techniki terapeutyczne wykorzystywane w tej metodzie te z jednej strony służą do rozpoznawania schorzeń występujących w obrębie więzadeł, ścięgien, powięzi oraz mięśni. A z drugiej umożliwiają likwidowanie zaburzeń dotykających tkanki miękkie.
W czasie rehabilitacji mogą być stosowane różne techniki diagnozowania oraz leczenia dysfunkcji tkanek miękkich:
» techniki energizacji mięśni,
» mięśniowo-powięziowe rozluźnianie,
» technika aktywnego rozluźniania,
» trening głębokiej stabilizacji,
» dysbalans mięśniowo-powięziowy,
» terapia punktów spustowych.
Każda z tych technik może przynieść pacjentowi ulgę w chorobie ze względu na szeroki zakres ich oddziaływania:
» zwiększanie zakresu ruchomości w stawach,
» rozluźnianie napięć w mięśniach,
» likwidowanie schorzeń w obrębie powięzi,
» kształcenie prawidłowych nawyków ruchowych.
Sukces terapii wymaga zaangażowania ze strony pacjenta – samodzielnego wykonywania zalecanych zadań terapeutycznych, zmiany stylu życia, a także przeprowadzanie autoterapii wg wytycznych otrzymanych od fizjoterapeuty.
Terapia wisceralna
Terapia Wisceralna jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo - szkieletowym a narządami wewnętrznymi.
Wzajemne oddziaływania mięśniowo - szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele, i odwrotnie, organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi. Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacja, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów.
W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo - szkieletowy. Na przykład zapalenie pęcherza moczowego lub zaparcia mogą prowadzić do problemów ze stawami biodrowym lub odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.